Czy warto studiować kosmetologię ?

   Z tego względu ,że mam bardzo dużo czasu spowodowanego epidemią,postanowiłam napisać post, który nurtuje pewnie teraz większość maturzystek, które zastanawiają się jaki kierunek studiów wybrać. Pamiętam to jak dziś ,kiedy to ja zastanawiałam się i nie do końca byłam pewna czy warto w ogóle iść na studia. Dziś już wiem ,że w moim przypadku było warto ! Zapraszam do przeczytania :)


Po pierwsze wiele osób myli pojęcia kosmetologia-kosmetyka. Kosmetologia zajmuje się bardziej leczeniem defektów,a kosmetyka upiększaniem i wykonywaniem najprostszych zabiegów.Zdarza się tak,że ktoś kończy technika i po wielu latach ciężkiej pracy i doświadczenia może wykonywać sumiennie zabiegi związane z kosmetologią.Obecnie istnieje walka pomiędzy Nami-Kosmetologami a lekarzami medycyny estetycznej, a co dopiero kosmetyczką a lekarzem.Niestety wykształcenie wyższe głównie daje furtkę ,żeby wykonywać poważniejsze zabiegi,więc jeśli interesujesz się bardziej dermatologią,wybierz studia i i kursy medyczne.

Po drugie.Dodatkowo musisz się zastanowić szczerze czy kierunek kosmetyczny Cię w ogóle interesuje. Czy jesteś otwarta na pracę z klientami i gotowa na to by być jednocześnie psychologiem swojej klientki. Każda z Nas jest inna i przychodzi do kosmetologa z innym problemem. Często są to problemy które wpływają na psychikę ludzką i do takiej osoby trzeba naprawdę umieć podejść i nie urazić jej.

Po trzecie.Kolejną ważną kwestią jest  znajomość anatomii,fizjologii,chemii,biochemii i biologii. Ktoś powie ,że 'bujda' ,lecz żeby wykonywać zabiegi trzeba znać jak zbudowana jest skóra,jak organizm reaguje na różne czynniki. Tyczy się to przede wszystkim zabiegów manicure,pedicure i zabiegów wykonywanych na ciało i twarz.

Krótko o moim przypadku

Od początku wiedziałam i zawsze pospolicie pisząc 'jarałam się ' kosmetologią. W 2 klasie technikum dostrzegłam,że powinnam być w liceum na profilu biologiczno-chemicznym ,niestety wtedy brakło mi odwagi żeby w takim momencie przepisać się i nadrabiać materiał. Stwierdziłam,że to nic straconego,od tamtej pory poświęcałam więcej czasu na naukę biologii,która w mojej szkole i na moim kierunku była na poziomie rozszerzonym wraz z angielskim. Dodatkowo zdobywałam wiedzę z zakresu fryzjerstwa ,wyjechałam na praktyki zagraniczne ,które wspominam bardzo dobrze.Suma sumarum napisałam dobrze maturę i postanowiłam iść na studia ,na mój wymarzony kierunek.

Przyszedł październik,oczywiście wystąpił stres i wielkie oczy gdy zobaczyłam plan na 1 semestr.Krótko pisząc wyglądał jak na 1 roku medycyny-sama chemia,biologia,psychologia,biofizyka,statystyka,anatomia,fizjologia. Różnego rodzaju zajęcia typu wykład,laboratorium,konserwatorium,ćwiczenia. Masa tego była, ale uwierzcie mi do przeżycia jeśli chodzicie na zajęcia i słuchacie. Minął I semestr,który był decydujący czy ktoś daje sobie radę. Odpadło kilkadziesiąt osób. Szybko nadszedł II semestr ,który niestety - również był ciężki. Na planie widniały przedmioty typu: biochemia,chemia kosmetyczna,immunologia i alergologia,ekonomia,patofizjologia i żywienie człowieka itd. Ten okres by również decydujący. Jeden ogromny plus,w moim przypadku -zaczęły się zajęcia z kosmetologii pielęgnacyjnych.Pewnie jesteście ciekawi jak wyglądały :)
Otóż ,zajęcia były w sali w pełni wyposażonej w sprzęty niezbędne do wykonywania zabiegów. Jak na I roku przystało były najprostsze -henna,depilacja. Wykonywałyśmy je na sobie.

Na drugim roku w III semestrze były już ciekawsze przedmioty:
-Fizjoterapia i masaż,toksykologia,mikrobiologia,dermatologia i oczywiście zajęcia z kosmetologii ( tym razem były tylko zabiegi na twarz) już poważniejsze,takie które mnie interesowały. Muszę przyznać ,że dużo się nauczyłam po tym semestrze. I powiem dodatkowo,że to dobry moment na robienie kursów z tych rzeczy które Was interesują. Są one niezbędne i potrzebne do przyszłej pracy. Pamietajcie że na studiach zdobywamy głównie wiedzę teoretyczną i część umiejętności praktycznych.

Obecnie trwa 4 semestr, niestety przez epidemię pracujemy zdalnie.Jakie są przedmioty na obecnym semestrze?
-I pomoc przedmedyczna
-Ochrona zdrowia
-Odnowa biologiczna
-Receptura kosmetyczna
-Farmakologia
-Kosmetologia upiększająca ( makijaż ,paznokcie)
-Zarządzanie gabinetem kosm.


NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA !

JAK WYGLĄDAJĄ PRAKTYKI?
Na mojej uczelni są one po każdym roku ( I i II) ,na III roku odbywają się po semestrze zimowym

JAK WYGLĄDA ZALICZENIE KOŃCOWE?
Piszemy pracę licencjacką i mamy egzamin państwowy z kosmetologii który musi być zaliczony pozytywnie

CZY NA STUDIACH SĄ DARMOWE KURSY?
Owszem tak,ale w określonym czasie ,finansowane głównie przez projekty UE. W moim przypadku był z nowoczesnych technik depilacji i laseroterapii.

ILE TRWAJĄ STUDIA LICENCJACKIE Z KOSMETOLOGII?
6 równych semestrów ( czym ostatni jest przeznaczony na pisanie pracy)

CZY WARTO IŚĆ NA MAGISTERKĘ?
Myślę,że tak ,ale nie dziennie tylko zaocznie.Najlepiej wtedy już pracować i mieć doświadczenie,które jest najcenniejsze zaraz po kursach i wykształceniu. Są firmy które sponsorują kursy i płacą za studia zaoczne ,tylko w przypadku jeśli wymagana jest magisterka.

NA CO WARTO IŚĆ PO LICENCJACIE?
Jeśli studiujecie I stopień tylko dla dyplomu,nie warto iść dalej i skupić się na zabiegach typu manicure i pedicure. Na mgr są specjalizacje takie jak : podologia,trychologia,elementy medycyny estetycznej.

INIEKCJA A ZABIEGI
Obecnie odpowiednie przeszkolenie wystarczy do robienia zabiegów ,które ingerują w skórę ( np:.mezoterapia). W każdej chwili może się to zmienić,wtedy warto iść na pielęgniarstwo i zdobyć doświadczenie w posługiwaniu się igłą.

Podsumowując:
Jeśli jesteś wielką pasjonatką podstawowych zabiegów i chcesz pracować na umowę wybierz szkołę typu TEB żeby osiągnąć technika. Jeśli planujesz założyć swój gabinet wybierz studia ,ponadto jeżeli interesują Cię zabiegi również wybierz studia. Wiele firm/klinik zatrudnia na takie stanowiska KOSMETOLOGÓW a nie KOSMETYCZKI. I najważniejszą kwestią w tym wyborze są cenne kursy organizowane przez sprawdzone kliniki.
Ważne INFO: Obecnie ,jak już pisałam wcześniej ,jest ogromny spór z lekarzami. Może okazać się kiedyś ,że tylko kosmetolog będzie mógł wykonywać pracę z zakresu kosmetologii ze względu na wykształcenie wyższe.

Jeśli macie więcej pytań to piszcie.Z chęcią odpowiem na każde nurtujące pytanie :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia !



Komentarze

Popularne posty